
Genny 4 Sändare
Artikelnr: CATGENNY4

Genny 4 är en aktiv sändare för CAT4+ som förbättrar kabelsökning genom induktiv eller konduktiv signalöverföring.
Aktiv sändare för precis och effektiv kabelspårning med CAT4+
Genny 4 är en kraftfull sändare som används tillsammans med CAT4+ kabelsökare för att förbättra precisionen vid kabelutsättning. Genom att generera en aktiv signal – både via induktion och direktkoppling – möjliggör Genny 4 noggrann lokalisering av kablar, även i komplexa eller störningsutsatta miljöer. Den gör det dessutom möjligt att mäta djup till kabel eller sändarsond med CAT4+.
Genny 4 kan sända signal utan fysisk kontakt med kabeln genom att placeras på marken ovanför ett förmodat kabelstråk, eller kopplas direkt till kabeln med det medföljande kablaget. En omkopplare gör det möjligt att välja mellan kontinuerlig eller pulserande ton, vilket kan anpassas efter omgivningen och behovet.
Med IP54-klassning, BOOST-läge för ökad uteffekt och både låg- och högfrekventa signalalternativ, är Genny 4 ett oumbärligt komplement vid professionell kabelsökning och utsättning.

